April 2nd, 2011

Indianapolis, IN EGO

 

Team Results

 

Gi

1st              James Clingerman

2nd              Jack McVickers

3rd              Carlson Gracie

 

No-Gi

1st              James Clingerman

2nd              Jack McVickers

3rd              Derby City

 

 

Kid’s Gi

 

 

Rooster (Novice 60-67)

1st         Manase Roberts                                    Team James Clingerman

2nd         Dominic Jejera                                    Small Axe/ATOS

 

Light (Beginner 55-64)

1st         Devin Rice                                    Team James Clingerman

2nd         Blake Braun                                    Team James Clingerman

3rd         Jon Gregory                                    Kingdom Martial Arts

 

Light (Intermediate 64-66)

1st         Trace Carter                                    Derby City MMA

2nd         Jacob Reagon                                    Team James Clingerman

 

Middle (Novice 76-90)

1st         Seth Ritchie                                    Derby City MMA

2nd         James Howard                                    Derby City MMA

3rd         Emily Layton                                    Team Garra

 

Middle (Beginner 101-126)

1st         Brett Montonaro                                   

2nd         Ahmad Rahman                                    Team James Clingerman

3rd         Jake Feigenbawn                           Team James Clingerman

 

Middle (Intermediate 75-85)

1st         Jocob G                                             Team James Clingerman

2nd         Charlie Eisenmenger                           Team Jack McVickers

3rd         Kyle Mcwhorter                                    Derby City MMA

 

Middle (Advanced 81-85)

1st         Zane Brown                                    Core

2nd         Josh Johnson                                    Team James Clingerman

 

Teens Gi

White Belt

Rooster (Novice)

1st         Austin Fraitu                                    Team Atchison

2nd         Ryan Jacobs                                    Derby City MMA

 

Superfeather (Beginner)

1st         Daniel Rogers                                    Team Jack McVickers

2nd         Zachary Mlynski                           Team Corral

3rd         Ben Hodmeier                                   

 

Middle (Intermediate)

1st         Mike Begelbeck                                    Carlson Gracie

2nd         Keith Saul                                             Garra Academy

 

Middle (Intermediate)

1st         David Chaney                                    Team James Clingerman

2nd         Steven Vischak                                    Team James Clingerman

3rd         Joseph McCamman                           Team Jack McVickers

 

Orange/Green

 

Light

1st         Tyler McGill                                    Team James Clingerman

2nd         Tyler Ramiani                                    Team Torres

 

Blue

 

Open

1st         Sam O’Keefe                                    Team James Clingerman

2nd         Tiger Robles                                    Team James Clingerman

 

Womens Gi

 

White Belt Open

1st         Monica Nakatsuka                           Team James Clingerman

2nd         Hoai-hyong Oxennder                           Fishers BJJ

3rd         Heather Tatag                                    Carlson Gracie

 

Blue Belt

1st         Rachel Casias                                    RCT

2nd         Roseanna Coichinger                           SDS Pedro

 

Mens Gi

White Belt

 

Rooster

1st         Andrew LaChance                           Team James Clingerman

2nd         Caleb Wasnidge                                    Team Jack McVickers

3rd         Matthew Price                                    Team James Clingerman

 

Super Feather

1st         Joseph Jones                                    Nashville MMA

2nd         Jon Heath                                             Team James Clingerman

3rd         David Moss                                    3G

 

Feather

1st         Andy Galpin                                    Team James Clingerman

2nd         Cody Poynter                                    Team James Clingerman

3rd         Cyle Newton                                    Team James Clingerman

 

Light

1st         Jared Tribbett                                    Monteiro

2nd         Christopher Bates                           Team James Clingerman

3rd         Brandon Masen                                    Small Axe/ATOS

 

Middle

1st         Zach Edington                                    Team Jack McVickers

2nd         Michael Walker                                    American Top Team

3rd         Andrew Sapoznik                           Team Jack McVickers

3rd         Tyler Ray                                            

 

Light Heavy

1st         Aaron Gold                                    Team James Clingerman

2nd         Matt Carlisle                                    Team James Clingerman

3rd         TJ Pope                                             Corral

 

Heavy

1st         Mike Hamman                                    Team Caique

2nd         Joshua Freeman                                    Monteiro

3rd         Ronald Robinson                           Team James Clingerman

 

Super Heavy

1st         Justin Griggs                                    Team James Clingerman

2nd         Andrew Baumgartner                           Team James Clingerman        

3rd         Ted Jamison-Koenig                           IU BJJ

 

Unlimited

1st         Rob Arnett                                             Team James Clingerman

2nd         Cornelius George                           Team James Clingerman

3rd         Trevor Phillips                                    Atchison

 

Blue Belt

 

Rooster

1st         Brandon Hunter                                    Relentless

2nd         Erik Sanford                                   

3rd         Tiger Robles                                    Team James Clingerman

 

Super Feather

1st         Sam O’Keefe                                    Team James Clingerman

2nd         Marty Nunn                                    Jack McVickers

3rd         Paul Ebner                                             Team James Clingerman

 

Feather

1st         Atashiro Takano                                    Team James Clingerman

2nd         Matt Perry                                             Team James Clingerman

3rd         Constantine Haizis                           Purdue

 

Light

1st         Rob Lewis                                             Jack McVickers

2nd         Dan McLerney                                    Razzano

3rd         Marshall Leitz                                    Small Axe/ATOS

 

Middle

1st         Kifafa Spiller                                    3G

2nd         Mitch Bank                                    Corral

3rd         Alex Burns                                    Team James Clingerman

 

Light Heavy

1st         Matt Carrell                                    Team James Clingerman

2nd         William Gaylord                           IU BJJ

3rd         Doug Bailey                                    Small Axe/ATOS

 

Heavy

1st         Jason Kesler                                    Team James Clingerman

2nd         Tom Rampley                                    Razzano

3rd         Christopher Fisher                           Carlson Gracie

 

Super Heavy

1st         John Comeau                                    Carlson Gracie

2nd         Chad Fields                                    Relson Gracie

 

Purple Belt

 

Feather

1st         Bryan Bumick                                    Carlson Gracie

2nd         John Lawrence                                    Pedro Vienna

3rd         Michael Wescott                           Nemesis

 

Light

1st         Kenneth Degenhardt                           Shawn Hammonds

2nd         Luis Gonzales                                    Jack McVickers

3rd         Robbie Malof                                    Jorge Gurgel

 

Middle

1st         BJ Nelson                                             Relson Gracie

2nd         Thomas Lowe                                    Team James Clingerman

3rd         Keith Hurbert                                    Jorge Gurgel

 

Open

1st         BJ Nelson                                             Relson Gracie

2nd         Robbie Malof                                    Jorge Gurgel

3rd         Keith Hurbert                                    Jorge Gurgel

 

Brown Belt Open

1st         Aaron Krebe                                    Corral

2nd         Tim Sledd                                             Small Axe/ATOS

 

Mens Master Gi

 

White Belt

 

Super Feather

1st         David Dunn                                    Shawn Hammonds

2nd         Bobby Mcworth                                    Derby City MMA

 

Feather

1st         Nick Armstrong                                    Team James Clingerman

2nd         Jeff Condes                                    Jack McVickers

3rd         Michael Tatay                                    Carlson Gracie

 

Light

1st            Steven Mikesell                                    Kingdom

2nd         Sam Rumshlag                                    Pedro Vianna

3rd         Dru Johnson                                    Team James Clingerman        

 

Middle

1st            Michael Galbreath                           Team James Clingerman

2nd         Travis Sims                                    Jack McVickers

 

Light Heavy

1st            Doug Coolman                                    Team James Clingerman

2nd         Allen Cornett                                    Team James Clingerman

 

Blue Belt

 

Super Feather

1st            Paul Ebner                                             Team James Clingerman

2nd            Marty Nunn                                    Jack McVickers

 

Feather

1st            Paul Gonzalez                                    Corral

2nd         Constantine Hatzis                           Purdue JJ

3rd            Keith Loudner                                    Corral

 

Light

1st            Nick Joiner                                    Choke-U

2nd         Gary Widget                                    Team James Clingerman

3rd            Craig         Versteeg                                    Team James Clingerman

 

Light Heavy

1st         Doug Bailey                                    Small Axe/ATOS        

2nd         Kyle Helsper                                    Team James Clingerman

 

Super Heavy

1st         John Comeau                                    Carlson Gracie        

2nd         Chad Fields                                    Relson Gracie

 

Kids No-Gi

 

Novice

1st         Manuel Torres                                    SDS

2nd         James Howard                                    Derby City MMA

3rd         Hunter Anthony                                    Garra

 

Novice (60-68)

1st         Kevin Ruiz                                    American Top Team

2nd         Manase Roberts                                    Team James Clingerman

3rd            Dominic Tejera                                    Small Axe/ATOS

 

Novice (85-90)

1st         Seth Ritchie

2nd         Jaeden Johnson                                    MMA Fit Club

3rd            Christopher Norris                           Team James Clingerman

 

Beginner (55-66)

1st         Jon Gregory                                    Kingdom

2nd         Jordan Carter                                    Derby City MMA

3rd            Ryan Gephart                                    Derby City MMA

 

Beginner (75-88)

1st         Kyle McWhorter                           Derby City MMA

2nd         Ethan Miner                                    Team James Clingerman

 

Beginner (94-96)

1st         Michael Mills                                    American Top Team

2nd         Chelsea Miner                                    Team James Clingerman

3rd         Jordan Raines                                    Team James Clingerman

 

Beginner (101-126)

1st         Jake Feigenbaum                           Team James Clingerman

2nd         Gavin Matherun                                    Team James Clingerman

3rd         Ahmad Rahman                                    Team James Clingerman

 

Intermediate Light

1st         Jacob G                                             Team James Clingerman

2nd         Charlie Eisenmenger                           Jack McVickers

 

Intermediate Middle

1st         Trace Carter                                    Derby City

2nd         Blake Braun                                    Team James Clingerman

 

Advanced Middle

1st         Zane Brown                                    Core

2nd         Josh Johnson                                    Team James Clingerman

 

Teens No-Gi

 

 

Rooster (Novice)

1st         Brett Wright                                    Montiero

2nd         Brayton Lynch                                   

 

Super Feather (Novice)

1st         Austin Fraizer                                    Atchison

2nd         Alan Weiman                                    Garra

3rd         Ryan Jacobs                                    Derby City

 

Feather (Beginner)

1st            Daniel Rodgers                                    Jack McVickers

2nd         Dalton Leitz                                    Small Axe/ATOS

3rd         Tyler Pugh                                             MMA Fit Club

 

Light (Beginner)

1st         Brandon Mason                                    Small Axe/ATOS

2nd         James Leslie                                    Carlson Gracie

3rd         Dylan Murphy                                    Montiero

 

Middle (Beginner)

1st         Zachary Mlynski                           Corral

2nd         Ben Hofmeier                                    Jorge Gurgel

3rd         Steven Vischek                                    Team James Clingerman

 

Intermediate (118-130)

1st         Tiger Robles                                    Team James Clingerman

2nd         Tyler Damiani                                    Torres

3rd         Tyler McGill                                    Team James Clingerman

 

Intermediate (148-169)

1st         David Chaney                                    Team James Clingerman

2nd         Dalton Leitz                                    Small Axe/ATOS

 

Women’s No-Gi

 

Novice/Beginner

1st         Hoai-Hong Oxenridu                           Team James Clingerman

2nd         Laura Bradford                                    Team James Clingerman

 

Intermediate

1st         Rachel Casias                                    RCT

2nd         Roseanna Coichinger                           SDS Pedro

 

Men’s No-Gi

 

Novice (Super Feather)

1st         Joseph Jones                                    Nashville MMA

2nd         Bryan Bamaseda                           Team James Clingerman

3rd         Ryan Campbell                                    Black Belt Academy

 

Novice (Feather)

1st         Jeff Condis                                    Jack McVickers

2nd         Evan Cooper                                    ATT

3rd         Jesse Huntz                                    Relentless

 

Novice (Light)

1st         Steven Johnson                                    Razzano

2nd         James Bubb                                    Team James Clingerman

3rd         Anthony Cruz

 

Novice (Middle)

1st            Zach Edington                                    Jack McVickers

2nd         Bradley Maddox                                    Montiero

3rd         Andrew Spozink                                    Jack McVickers

 

Novice (Light Heavy)

1st         Nicholas Washington                           Elite Combat

2nd         William Keowh                                    IUBJJ

 

Novice (Super Heavy)

1st         Andrew Baumgartner                           Team James Clingerman

2nd         Bruce Nunemaker                           Gracie University

3rd         Randy Huth                                    Team James Clingerman

 

Novice (Unlimited)

1st         Tyler Parrish                                    Team James Clingerman

2nd         Anthony Yeh                                    Montiero

 

Beginner (Rooster)

1st         Andrew Lachance                           Team James Clingerman

2nd         Caleb Wasnidge                                    Jack McVickers

 

Beginner (Super Feather)

1st         David Dunn                                    Shawn Hammonds

2nd         Kyle Kemp                                    10th Planet

3rd         Jeremy Helton                                    Helton

 

Beginner (Feather)

1st         Kyle Kacsera                                    Diseal

2nd         William Miller                                    ATT

3rd         Zach Cade                                             SDS

 

Beginner (Light)

1st         Michael Owen                                    Purdue JJ

2nd         Christopher Bates                           Team James Clingerman

3rd         Timothy Hittinger                           Team James Clingerman

 

Beginner (Middle)

1st         Daniel Botuchis                                    Juggernaut

2nd         Demetri Volikas           &n

Next Event

Mailing List

Register to receive information about EGO Tournaments!

Testimonial

What an awesome tournament you put on for Super Ego 2012. We had a great time and felt that the day was packed with excitement!!!
It was so much fun to watch all of the children get to show off their skills... and might I add, we have a mighty fierce children's division!!!! 
Everything ran smoothly and time efficient. Your staff showed a great team effort, as well as positive attitudes! If there were any glitches, they were handled well and not disruptive to the day. Thank you for an awesome team and environment to expose sports to our children.

~Heather Dorsey