Gi Results


Black Belt

  1. Ray Casias- Zenith
  2. Robert Setree

 

Mens Brown Light Heavy

  1. Neal Craft-Carlson Gracie
  2. Dan Head-Barbosa

 

Masters Purple Light Heavy

  1. Andrew Waner - Helio Soneca
  2. Corey VanDeVanter - American Top Team

Masters Purple Middle

  1. Rocky France - Carleson Gracie
  2. Elliot Solomon - Team James Clingerman

Masters Purple Feather

  1. Bryan White - Jason Fox BJJ
  2. David Love - Barbosa

 

Mens Purple Unlimited

  1. Rob Arnett - James Clingerman
  2. Jacob Hurlock - Team Garra BJJ

Mens Purple Heavy

  1. Jacob Hurlock - Team Garra BJJ
  2. Corey VanDeVanter - American Top Team

Mens Purple Middle

  1. Vernon Miller - Midwest Martial Arts
  2. Dustin Parrish - American Top Team
  3. Rocky France – Carlson Gracie

Mens Purple Light

  1. Craig Edmondson - James Clingerman
  2. Matt Perry - Team James Clingerman
  3. Yancey Martin- Carlson Gracie

Mens Purple Feather

  1. Cory Mahon - James Clingerman
  2. David Love – Barbosa
  3. Bryan White- Jason Fox

 

Masters Blue Super Heavy

  1. Jared Johnson - IBJJA
  2. Greg Frangos - Relson Gracie / Team Chitwood

Masters Blue Heavy

  1. Lupe Castro - Relentless
  2. Scott Wilburn - Dynamic Jiu Jitsu / Team Jason Fox

Masters Blue Light

  1. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ
  2. Monte Denehie - Indy BJJ

Masters Blue Feather

  1. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ
  2. Troy Remster - Team Chitwood

 

Mens Blue Unlimited

  1. Eric Smith - James Clingerman
  2. Nicholas Munoz - Tama

Mens Blue Super Heavy

  1. Eric Smith - James Clingerman
  2. Jared Johnson – IBJJA
  3. Matt Meyer- ATT

Mens Blue Middle

  1. Terry Hunt - Porto De Carro
  2. Cody Elder - James Clingerman
  3. Jordan Fordyce - BJG

Mens Blue Light

  1. Brad Murphy - Porto De Carro
  2. Monte Denehie - Indy BJJ
  3. Kyle Thomison - garra/soma

Mens Blue Feather

  1. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ
  2. Nicholas Gullotti - Indianapolis carlson gracie
  3. Chris Heffernan - Team James Clingerman

Mens Blue Super Feather

  1. Michael Shields - Turtleback
  2. James Walters - James Clingerman
  3. Casey Dyer - Barbosa

 

Masters White Unlimited

  1. David Dill - Journey Brazilian Jiu-jitsu
  2. John Phillps- Porto De Carro

Masters White Super Heavy

  1. Frank Perales - barrick bjj
  2. Gregory Smith- Carlson Gracie
  3. Scott Coxey - Indianapolis Carlson Gracie

Masters White Heavy

  1. Daniel Linton - Porto De Carro
  2. Robert Evans, III - James Clingerman Endurance
  3. jr rodriguez - barrick bjj

Masters White Middle

  1. Elliot Tobias - Team Chitwood
  2. Ryan Meier - Fishers BJJ
  3. David Spurgeon - Team James Clingerman

Masters White Light

  1. Mike Cope - Barbosa Jiu Jitsu
  2. Brad Kinsey - Barbosa Jiu Jitsu
  3. Jack McKinney - Caique

Masters White Feather

  1. Duane Cox - McVicker's Martial Arts
  2. Isaac DeLamatre - Carlson Gracie Team
  3. Jon Chapman- Porto de Carro

 

Mens White Super Heavy

  1. Mark McAfee - Carlson Gracie Ghost Team
  2. Jason Arias - Ibjja
  3. Jephte Cardenas - Garra Jui-Jitsu

Mens White Heavy

  1. Alan Bollenbacher - IBJJA - Team Endurance
  2. Caleb BIrge - Pollaros
  3. Wyatt Everton - James Clingerman

Mens White Light Heavy

  1. Nick Ashba - muncie brazilian jiu jitsu
  2. Tylor Young - Marcel Louzado
  3. Jonathan Snell - Team James Clingerman

Mens White Middle

  1. David Burgess - Carleson Gracie
  2. Yorman Guerrero - James Clingerman
  3. Levi Hall - B-Town MMA BJJ

Mens White Light

  1. Mike Cope - Barbosa Jiu Jitsu
  2. Tyren Ford - Marcello monteiro
  3. Garrett Mullins - Barbosa Jiu Jitsu

Mens White Feather

  1. Zaid Ansari - Fishers BJJ
  2. DYLAN BRYANT - IBJJA
  3. Duane Cox - McVicker's Martial Arts

Mens White Super Feather

  1. Bailey Miller - Barbosa Jiu-Jitsu
  2. Matthew Hopkins - Carleson Gracie
  3. Joshua Clary - Barbosa Jiu Jitsu

 

Womens Blue Open

  1. Christine Ramion - Team James Clingerman
  2. Nicole Beach - Team Chitwood Relson Gracie
  3. Marie Parr - Nishime Family Karate

Womens Blue Heavy

  1. Marie Parr - Nishime Family Karate
  2. Kelly Newkirk - Marcel Louzado

Womens Blue Feather

  1. Christine Ramion - Team James Clingerman
  2. Nicole Beach - Team Chitwood Relson Gracie

Womens Blue Rooster

  1. Heather Bess - barbosa
  2. Amanda Ayres - Marcello Monteiro

 

Womens White Open

  1. Jan Finney- Carlson Gracie
  2. Stephanie Briones-James Clingerman
  3. Madison Luse- James Clingerman

Womens White Heavy

  1. Andrea Downey - Team Marcel Louzado
  2. Emma Osborn - Muncie Brazilian Jiu-Jitsu

Womens White Light

  1. Jan Finney - Carleson Gracie
  2. Gloria West - Team Chitwood
  3. Stephanie Briones - James Clingerman Endurance

Womens White Feather

  1. Amber Blevins - McVicker's Martial Arts
  2. Caroline Walters - James Clingerman
  3. Bri Robbins - ALAN STOCKMAN

Womens White Rooster

  1. Madison Luse - Team Chitwood
  2. Jeannie Spear - Midwest Martial Arts
  3. Lacey Nelson - Fishers Boxing & Brazilian Jiu Jitsu

 

Teens Open

  1. Matthew Ballard- James Clingerman
  2. Cooper Gilley-Marcello Monteiro

 

Teens White - Advanced Feather

  1. Rory Sams - Indiana Pit
  2. Christian Scott - North Broadway Jiu Jitsu

Teens White - Advanced Rooster

  1. Trenton Anderson- James Clingerman
  2. Garrett Harden- Journey

Teens White - Advanced Bantam

  1. Trenton Anderson- James Clingerman
  2. Dustin Siebert-Dynamic

Teens White - Advanced Fly

  1. Jadyn Hollinghead - James Clingerman
  2. Boston Russell - SAS

Teens White - Intermediate Light

  1. Kylan Lewis - Indiana Pit
  2. Rachel Tague - Jason Foxx

Teens White - Intermediate Feather

  1. DYLAN BRYANT - IBJJA
  2. Jose Wiese - Lagrange Gracie Jiu Jitsu
  3. Lupe Castro Jr- Relentless

Teens White - Intermediate Super Feather

  1. Jose Wiese - Lagrange Gracie Jiu Jitsu
  2. Dominic Heath - lee brothers Submission academy

Teens White - Intermediate Bantam

  1. Garrett Harden - Journey Brazilian jiu-jitsu
  2. JALEN KEMMERLIN - SEIGO ACADEMY

Teens White – Light Heavy

  1. Nathan Ballard- James Clingerman
  2. Cooper Gilley- Marcello Montero

 

Kids All Belts - Advanced Super Feather

  1. Steven Fisak - Guardian
  2. Garrett Myrick- James Clingerman
  3. Luke Prusiecki – IBJJA

Kids All Belts - Advanced Super Bantam

  1. Brayden Mullins - Team SAS/JG MMA
  2. Dacotah Waters - Pedigo Submission Fighting

 

Kids All Belts - Intermediate Super Feather

  1. Dustin Siebert - Dynamic jiu jitsu
  2. Shyla Davidson - Impact zone
  3. Ethan Singer - SAS

Kids All Belts - Intermediate Bantam

  1. Isaiah Nichols - Team SAS
  2. Faith Helton - James Clingerman


Kids All Belts - Beginner Medium

  1. Lindsey Dill - Journey Brazilian Jiu-jitsu
  2. Abigail Bucy - Impact Zone

Kids All Belts - Beginner Super Feather

  1. Aulani Davis - Indiana Pit
  2. Amelia Tague - Jason Fox BJJ
  3. Wanda Lindsey - George Gurgel

Kids All Belts - Beginner Feather

  1. Aulani Davis - Indiana Pit
  2. Bricen Maloney - SAS Team
  3. Sage Amyx - Jgmma

Kids All Belts - Beginner Bantam

  1. Dayson Lashlee - Carlson Gracie Team
  2. Jordan Owens - Journey BJJ
  3. Mason Hull - Lee Brothers

Kids All Belts - Beginner Super Fly

  1. Trace Kipfer - Lee Brothers Submission Academy
  2. Mason Hull - Lee Brothers

 

Half Pints All Belts - Intermediate Fly

  1. Swaye Remster - Team James Clingerman
  2. Kaitlyn Spurgeon - James Clingerman
  3. Asya Keser- McVickers

Half Pints All Belts - Intermediate Super Fly

  1. Noah Wagner - SAS / JG MMA
  2. Morgan Harris – Clingerman

 

Half Pints All Belts - Beginner Light Fly

  1. Josiah Helton - James Clingerman
    1. Landen Hull - Lee Brothers

Half Pints All Belts - Beginner Super Fly

  1. Brody Mullins - Team SAS/JG MMA
  2. Evan Schafer - SAS

 

No-Gi Results


Masters Expert Light Heavy

  1. Andrew Waner - Helio Soneca
  2. Corey VanDeVanter - American Top Team

 

Masters Advanced Light

  1. Yancey Martin - Carlson Gracie
  2. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ

Masters Advanced Feather

  1. Bryan White - Jason Fox BJJ
  2. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ

 

Masters Beginner Unlimited

  1. John Phillps - Porto De Carro
  2. David Dill - Journey Brazilian Jiu-jitsu

Masters Beginner Heavy

  1. Daniel Linton - Porto De Carro
  2. Scott Wilburn - Dynamic Jiu Jitsu / Team Jason Fox

Masters Beginner Light

  1. Mike Cope - Barbosa Jiu Jitsu
  2. Brad Kinsey - Barbosa Jiu Jitsu

 

Mens Expert Unlimited

  1. Rob Arnett - James Clingerman
  2. Jacob Hurlock- Garra
  3. Kyle Thomison - garra/soma

Mens Expert Heavy

  1. Jacob Hurlock - Team Garra BJJ
  2. Corey VanDeVanter - American Top Team

Mens Expert Middle

  1. Vernon Miller - Midwest Martial Arts
  2. Dustin Parrish - American Top Team
  3. Nick Armstrong - James Clingerman

Mens Expert Light

  1. Kyle Thomison - garra/soma
  2. Robert Setree - Criterion
  3. Craig Edmondson - James Clingerman

Mens Expert Feather

  1. Cory Mahon - James Clingerman
  2. Logan Cook - Marcelo Monteiro
  3. David Love - Barbosa

 

Mens Advanced Middle

  1. Rocky France - Carleson Gracie
  2. Cody Elder - James Clingerman
  3. Jordan Fordyce - BJG

Mens Advanced Light Heavy

  1. Jake Hockenbury - James Clingerman
  2. Matt Meyer - American Top Team indy
  3. Cody Elder - James Clingerman

Mens Advanced Feather

  1. Bryan White - Jason Fox BJJ
  2. Wesley Cammenga- IU BJJ
  3. Anthony Cruz - Seigo Academy/Indy BJJ

Mens Advanced Super Feather

  1. Michael Shields - Turtleback
  2. Casey Dyer - Barbosa
  3. Devin Potts - BJG

 

Mens Intermediate Unlimited

  1. Devin Nunez - Gracie Owensboro

Mens Intermediate Super Heavy

  1. Jared Johnson- James Clingerman
  2. Mark McAfee- Carlson Gracie Ghost Team

Mens Intermediate Light Heavy

  1. Joe Malone - IBJJA
  2. Lupe Castro - Relentless
  3. Yorman Guerrero - James Clingerman

Mens Intermediate Light

  1. Monte Denehie - Indy BJJ
  2. Colin Rodgers - hybrid gym

Mens Intermediate Feather

  1. Chris Heffernan- James Clingerman
  2. Nicholas Gullotti- James Clingerman
  3. Travis Harold- James Clingerman

Mens Intermediate Super Fly

  1. Julio Chavez-James Clingerman
  2. Bailey Miller- Barbosa
  3. Trevor Lonneman- no team

 

Mens Beginner Light Heavy

  1. Anthony Fuller - Carlson Gracie
  2. Jonathan Snell - Team James Clingerman

Mens Beginner Middle

  1. Levi Hall- B-town BJJ
  2. Riley Jayne - Turtleback MMA and kickboxing
  3. Sawyer Young - Impact Zone

Mens Beginner Light

  1. Mike Cope - Barbosa Jiu Jitsu
  2. Tyren Ford - Marcello monteiro
  3. Steven Salinas - Ibjja-endurance bjj

Mens Beginner Feather

  1. Cooper Cox - Dynamic Jiu Jitsu / Jason Fox BJJ
  2. Brent Eacret - House of Martial Arts
  3. Jon Chapman - Porto de Carro

 

Masters Novice Light Heavy

  1. Ryan Meier - Fishers BJJ
  2. jr rodriguez - barrick bjj

 

Mens Novice Super Heavy

  1. Thomas Mack- no team
  2. Caleb Birge - Pollaros
  3. Jephte Cardenas - Garra Jui-Jitsu

Mens Novice Light Heavy

  1. Gavin Troyer - American Top Team
  2. Cooper Gilley - Marcello Monteiro

Mens Novice Middle

  1. Ryan Meier - Fishers BJJ
  2. Sawyer Young - Impact Zone

Mens Novice Super Feather

  1. Michael Mosier - Brad Haynes Martial Arts Academy
  2. Jacob Petre - Paleros
  3. Joseph Casteel – Garra

 

Womens Advanced Open

  1. Kate Allen Scott-Vagni
  2. Heather Bess-Barbosa
  3. Emma Osborn-Muncie BJJ

Womens Advanced Light

  1. Jan Finney - Carleson Gracie
  2. Kate Allen Scott - Vaghi

Womens Advanced Feather

  1. Christine Ramion - Team James Clingerman
  2. Amber Blevins - McVicker's Martial Arts

Womens Advanced Rooster

  1. Heather Bess - barbosa
  2. Amanda Ayres - Marcello Monteiro

 

Womens Beginner Rooster

  1. Lacey Nelson - Fishers Boxing & Brazilian Jiu Jitsu
  2. Dorinda Adrews - Impact Zone
  3. Jeannie Spear - Midwest Martial Arts

 

Womens Novice Open

  1. Deniesha Chapman- Porto de Carro
  2. Michelle Carr- James Clingerman

 

Teens Advanced Feather

  1. Cooper Cox - Dynamic Jiu Jitsu / Jason Fox BJJ
  2. Rory Sams - Indiana Pit

Teens Advanced Bantam

  1. Trenton Anderson – James Clingerman
  2. Garrett Myrick - James Clingerman

Teens Advanced Fly

  1. Cameron Allen - american top team
  2. Jadyn Hollinghead - James Clingerman
  3. Boston Russell - SAS

 

Teens Intermediate Light

  1. Will Stites - Gracie Jiu-Jitsu Louisville
  2. Kylan Lewis - Indiana Pit

Teens Intermediate Feather

  1. Dylan Bryant – James Clingerman
  2. Jose Wiese - Lagrange Gracie Jiu Jitsu
  3. Lupe jr. Castro  - Relentless

Teens Intermediate Super Feather

  1. Jose Wiese - Lagrange Gracie Jiu Jitsu
  2. Dominic Heath- Lee Brothers

Teens Intermediate Rooster

  1. Dominic Heath - lee brothers Submission academy
  2. Jalen Kiemmerlin- SEIGO ACADEMY

 

Kids Advanced Super Feather

  1. Luke Prusiecki - IBJJA
  2. Steven Fisak - Guardian
  3. Garrett Myrick - James Clingerman

Kids Advanced Super Bantam

  1. Brayden Mullins - Team SAS/JG MMA
  2. Dacotah Waters - Pedigo Submission Fighting

 

Kids Intermediate Super Feather

  1. Dustin Siebert - Dynamic jiu jitsu
  2. Ethan Singer - SAS
  3. Shyla Davidson - Impact zone

Kids Intermediate Bantam

  1. Isaiah Nichols - Team SAS
  2. Faith Helton - James Clingerman

 

Kids Beginner Medium

  1. Lindsey Dill - Journey Brazilian Jiu-jitsu
  2. Abigail Bucy - Impact Zone

Kids Beginner Feather

  1. Aulani Davis - Indiana Pit
  2. Bricen Maloney - SAS Team
  3. Sage Amyx - Jgmma

Kids Beginner Bantam

  1. Dayson Lashlee - Carlson Gracie Team
  2. Jordan Owens- Journey BJJ
  3. Mason Hull - Lee Brothers

Kids Beginner Super Fly

  1. Mason Hull - Lee Brothers
  2. Trace Kipfer - Lee Brothers Submission Academy
  3. Morgan Harris - Clingerman

 

Girls NoGi

  1. Aulani Davis- Indiana Pit
  2. Wanda Davis-Jorge Gurgel

 

Half Pints Intermediate Super Fly

  1. Morgan Harris - Clingerman
  2. Swaye Remster - Team James Clingerman
  3. Noah Wagner - SAS / JG MMA

Half Pints Intermediate Fly

  1. Swaye Remster - Team James Clingerman
  2. Kaitlyn Spurgeon - James Clingerman

 

Half Pints Beginner Super Fly

  1. Brody Mullins - Team SAS/JG MMA
  2. Evan Schafer - SAS

Half Pints Beginner Light Fly

  1. Landen Hull - Lee Brothers
  2. Josiah Helton - James Clingerman

 

 

Next Event

Mailing List

Register to receive information about EGO Tournaments!

Testimonial

Great tournament. This was my first time at EGO and I was very impressed on how everything was ran. I look forward to attending the next one. Special thanks to James and AJ!

~Tim Davis